Ashtanga Yoga

Patanjali’nin 2500 yıldan daha uzun bir süre önce derlenmiş yoga sutralarının daha çok bedensel ve zihinsel uygulama üzerine olan ikinci bölümüdür. Sanskrit olarak Sadhana Pada ; uygulama ,ustalaşma çalışması diye adlandırılır.Ashtanga Yoga  (Ashta:8 ,anga:kol) kişinin kendini tanıması ve gelişmesi için sekiz basamaktan oluşan bir yoga sistemidir.

Bu basamaklar :

1-YAMA - Olumsuzluklardan Arınma

2-NİYAMA - Olumlulukları Güçlendirme

3-ASANA - Bedensel Duruşlar

4-PRANAYAMA - Nefes Çalışmaları ve kontrolü

5-PRATYAHARA - Duyuların Denetimi

6-DHARANA - Odaklanma Teknikleri

7-DHYANA - Meditasyon

8-SAMADHİ - Evrenle Bütünleşme

Sri K.Pattabhi Jois (26 Temmuz 1915 - 18 Mayıs 2009) tarafından düzenlenmiş ve bugün ki halini almış olan Ashtanga Yoga ise hareketli bir hatha yoga ekolüdür. Sri K.Pattabhi Jois 12 yaşında Tirumalai Krishnamacharya ile yoga çalışmalarına başlamış, 1948 yılında Ashtanga Yoga Araştırma Enstitüsünü kurmuştur. Patanjali'nin Yoga sutralarında yer alan Ashtanga Yoga nın daha çok üçüncü basamağı olan Asana (fiziksel duruşlar) ve dördüncü basamağı olan Pranayamayı (Nefes kontrolü) temel alan toplam altı tane seriden oluşmaktadır.

İlk seri yani başlangıç serisi Yoga Chikitsa (Yoga Doktoru,Terapisi) de denilir, bedeni toksinlerden arındırır ,postürü düzeltir ve hizaya sokar.

İkinci seri Nadi Shodana (sinir sistemi arınması) sinir sisteminin ve omurgada biriken olumsuz enerjinin temizlenmesine yardım eder.

İleri derece olarak adlandırılan Sthira Bhaga (Sağlam ve güçlü bölüm) A,B,C ve D ; üçüncü seriden altıncı seriye toplam dört seridir. Konsantrasyonun ileri seviyelerine ulaşılması ile iç bedenimizin daha hassas bir şekilde temizlenmesine devam edilir. Arınma vücut, sinir sistemi ve zihni kapsar.

Bu uygulamalarda öncelikle kişiye ilk olarak güneşe selamlar ve son bitiriş pozu öğretilir. Öğrenci bu duruşları grup içerisinde kendi nefesiyle ve ritmiyle devam ederek öğrenir. Bundan sonra öğrencinin durumuna göre ve zamanı geldiğinde daha ileri pozlar verilir. Seriler; ujjayi (kahraman nefesi) derin, hafif sesli ve burundan alınıp verilen nefes , bandhalar iç enerjinin kullanımı için beden kilitleri ve drishti (asanalar yapılırken ki bakış yerleridir ve aynı zamanda zihnin işleyişini dengeler) bunların birbirleriyle uyumlu birleşimiyle pozların bir akış halinde yapılmasından oluşur. Her duruş nefesle beraber yapılırken bedenin belli bölgelerine odaklanılır. Aynı anda nefese, duruşa ve bölgeye odaklanma ciddi bir konsantrasyon gücü gerektirir. Bu sayede asanalar sabit,etkili ve rahat yapılabilir. Çalışma süresince bedenin sıcaklığı vinyasalar (duruşlar arasında ki geçişler) ile hep korunur.

Not: Tüm hatha yoga tarzları bilinçsizce yapıldığında ve gerekli beden hizalanmalarına dikkat edilmediğinde sakatlanmalara yol açar. Sorun sistemlerden değil, yoga uygulaması yapan insanın kendisinden kaynaklanır.